מהו חופש? מתי אני מרגיש חופשי?

חיינו מתנהלים במעגלים שונים: האני, המשפחתי, הקהילתי, הארצי, הגלובלי. האם השתייכותנו למעגלים שונים מגבילה אותנו? האם עצם הבחירה להשתייך מעידה על החופש או שאולי גוזלת ממני את החופש?

אמר הרב קוק:
"יש בן חורין שרוחו רוח של עבד ויש עבד שרוחו מלאה חירות.
הנאמן לעצמיותו - בן חורין הוא,
ומי שכל חייו הם רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים - הוא עבד."

אדם מרגיש את תחושת החופש והשחרור כאשר המציאות אותה הוא חווה היא על פי בחירתו. היא לא נכפית עליו אלא מתרחשת בדיוק כפי שרצה ותכנן. אבל מה קורה כשנוצרים מצבים שכביכול נכפו עליו? עצם השתייכותו למעגלים השונים מחייב אותו לקוד התנהגות מקובל שלא תמיד ירגיש איתו נוח. האם אדם המחויב למציאות הוא קורבן? האם אדם המחויב למציאות יכול להרגיש חופשי? האם חופש פירושו שהכל מותר, שהכל אפשרי? מציאות החיים דורשת מאיתנו מטלות ומשימות רבות משחר ילדותנו: לימודים, צבא, משפחה, פרנסה. רבים מאיתנו חושבים במושגים של אני צריך לעומת אני רוצה. רבים מרגישים נשלטים ומנוהלים ע"י הצריך (בני זוג, ילדים, מעסיקים, קהילה) ולא ע"י הרוצה עד כדי איבוד וביטול החלומות והרצונות. מצב המביא לתחושת שעבוד.

זה לא חייב להיות כך. לחיות בחופש זו בחירה.

אם כך מהו החופש הנכסף, החופש שכולנו מייחלים לו? ובמי הוא תלוי?

לדעת ויקטור פרנקל החופש והאחריות הם שני צדדים שונים של אותו מטבע. ברגע שהאדם נוטל חירות לעצמו הוא גם מקבל על עצמו אחריות. רבים חוששים מפני נטילת אחריות ונתינת דין וחשבון ולכן הם מסרבים לקבל החלטות שירחיבו את חירותם. פרנקל קורא לבני האדם ליטול אחריות לגורלם. (ויקיפדיה).

אני חווה את החופש ביכולת להקשיב לנפש, לרוח. להתבונן ולזהות. הקיום החומרי עלול אולי  להגביל אותנו אבל הקיום הרוחני חופשי לגמרי. הבחירה ניתנת לי בכל רגע נתון לאלו רגשות לתת במה ועוצמה, אלו רגשות לפוגג. לאלו מחשבות להאמין, אלו כבלים מחשבתיים להסיר, אלו מאבקים לזנוח, אלו זכרונות מגבילים מהעבר לנטוש ולשחרר. החופש הוא מרחב בחירה אישי בו ניתן לנוע, לחלום, להתחבר למאוויים שבלב וליצור את החיים שאני באמת רוצה. זוהי חירותי!

אנחנו מונעים ע"י שני רגשות: אהבה ופחד. כל פעולה, התנהגות או מחשבה נעשים מתוך אנרגית הפחד או אנרגית האהבה. הפחד עוצר, משתק, מעכב, מתסכל. האהבה מרפאה, מעוררת ליצירתיות, מעצימה את התשוקה, משמחת. כאשר אנחנו משחררים את כל הרגשות המפעילים את הפחד, משחררים את הכאב והעצב, הפחד מתפוגג וניתן לחוש את האושר והשמחה. אנחנו מתחברים לשירת הלב, לאהבה האינסופית.

"אדם חופשי הוא מי שאיננו מפחד ללכת עד הסוף במחשבתו" -  לאון בלום

חופש מאפשר שקט ושלווה במחשבה, בנשמה ובלב.