כולנו רוצים שינוי!

כולנו מדברים עליו, מתכננים ו... נעצרים, נסוגים.

למה זה קורה לנו?

     הפחד משינוי הוא אחד הפחדים הגדולים ביותר. הלא נודע מאיים. קל ובטוח לנו להישאר ולדבוק בידוע ובמוכר. אנחנו מכירים את הכללים, את ההתנהלות. לפעמים זה נוח לנו גם אם המצב לא אידיאלי בשבילנו. כשאנחנו חושבים על שינוי הוא לרוב יתבסס על התנסויות העבר (שלנו או של האחר) ואז הקולות (הסמויים) בראש יציגו את כל מערך הטיעונים למה לא כדאי...

 

     הרצון לשינוי עומד מול הפחד מהלא נודע. הפחד הזה הוא טבעי, הוא צפוי ואי אפשר להתעלם ממנו. בשלב מסוים הוא מתחיל לנהל אותנו, לשתק ולעצור. הקולות בראש (אלו ששמענו מאחרים ואלו שאימצנו) יוצרים מחשבות שעלולות לקחת אותנו למקומות מאיימים. אנחנו עלולים לבנות תסריטי אימה, תרחישי קטסטרופה.

     אולי המצב החדש לא יהיה מוצלח כמו שחשבנו? מה יקרה אם לא אעמוד בציפיות שלי או של הסביבה? מה יחשבו עלי? מה יקרה אם אכשל או לחילופין אצליח ויעזבו אותי? לא אוכל לשרוד, לא תהיה לי פרנסה, אשאר לבד, אפול, אתרסק... ועוד חששות ותסריטים רבים שאנחנו מריצים בראש.

 

הפחד הופך לחרדה!!

 

     כתוצאה מכך אנחנו מוותרים על הבחירה וממתינים: אולי יקרה הנס?

 

     ליקום דרכים משלו ולעיתים השינוי מתרחש לא בשליטתנו. יום אחד הנסיבות והאירועים יכולים להוביל אותנו לשינוי. במקרים של פיטורין, מערכות יחסים עם הסביבה שמשתנות, גירושים כפויים, כאבים בגוף או מחלות – נוצר מצב שאין לנו ברירה. אנחנו מובלים ויוצאים לדרך חדשה, מגייסים כוחות ואף אומץ ופועלים לקדם את עצמנו, להבריא, להצליח.

     האם כדאי לחכות לרגע בו אין לי ברירה? האם רק אז אוכל לגייס את הכוחות ולפעול למען השינוי? או שאולי, רגע לפני נקודת האין ברירה, רצוי שאהיה מוביל במקום מובל ואקבל החלטה מעצימה ומקדמת? האם אני מוכן לחוש את התשוקה לחיים להם אני שואף ומתוך אותה תחושה להשפיע על חיי?

 

"הפסק לחיות את חייך כברירת מחדל והתחל לחיות את חייך על פי התכנית שלך" (רובין שארמה)

 

אז איך עושים זאת?

     יש לשוחח עם הפחד. להקשיב לו, לשאול מה הכי מפחיד, מה עלול לקרות אם... מה הכי נורא שעלול לקרות? לאפשר לכל רגש לעלות... לרוב נגלה שהתרחישים שעולים בדמיון כנראה לא באמת יקרו.

לרוב נגלה שכל התשובות והפתרונות נמצאים אצלנו. אנחנו יודעים הכי טוב מה אנחנו צריכים לעשות.

ואז לשאול מה הדבר הכי טוב שארוויח מהשינוי... לאפשר לכל רגש לעלות ולדמיין איך יראו החיים לאחר השינוי. להרגיש איזו תחושה עולה כשאנחנו מדמיינים זאת... הפחד מתחיל להתפוגג.

אפשר להתחיל לפעול, בצעדים קטנים...

 

"מסע בן אלף פרסה מתחיל תמיד בצעד הראשון" (לאו דזה, פילוסוף סיני)

 

אם עדין השינוי נחווה כמפחיד, אפילו אם הוא מיועד להיטיב עמנו, רצוי לפנות לעזרה.